gzip iis deflate compression windows plesk cpanel sıkıştırma iis 7

Windows Sunucuda gzip yapmak (php, asp, .net vs)

Windows Sunucuda gzip yapmak (php, asp, .net vs)

GZip bir web sitesinin hızlı yüklenebilmesi için en gerekli etkenlerden birisidir. Üstelik SEO açısından da büyük bir önem ve yere sahiptir. GZip, web sitesini sıkıştırmak için kullanılan bir yöntemdir. Sitenin trafiğini dengelediği gibi, sayfaların daha az boyutlarda yüklenmesini sağlayarak yavaşlık problemini de azaltmaktadır. 

 

Linux sunucularda bir takım config ve htaccess ayarlamaları sayesinde kolay bir şekilde gzip yapılabilmekte. Ancak Windows sunucularda htaccess kullanma şansı olmadığı için IIS Üzerinden sıkıştırma yapmaya olanak sağlayan küçük bir paket ile bu problemi ortadan kaldırabileceğiz.

Anlatımı gerçekleştirdiğim makina, Windows 2008 Server olmakla beraber, IIS 7.5 kullanmaktadır
Server Manager‘ı açtıktan sonra, Roles sekmesi altından Web Server (IIS) e gelip sağ tıklıyoruz ve arından Add Role Services ( Rol Hizmeti Ekle ) Diyoruz.
Açılan pencereden, Web Server başlığı altında bulunan, Performance kısmını genişleterek,Dynamic Content Compression seçeneğini işaretleyip INSTALL butonuna tıklıyoruz.

Yükleme tamamlandıktan sonra otomatik olarak IIS’de barınan tüm sitelere gzip uygulanacaktır. 

http://checkgzipcompression.com/ web adresini kullanarak gzip test uygulayabiliriz.


Emre AKKAYA

Emre AKKAYA

1992 Ankara doğumlu.  Lise öğreniminden itibaren yazılım üzerine yoğunlaşmış Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Gerede MYO'da 2 yıl bilgisayar programcılığı üzerine öğrenim görmüş, 2012 yılında mezun olmuştur. Mezuniyetinden bu yana PHP üzerine çalışmalar yaparak kendini geliştirmeye devam etmektedir. Web sitelerinin temel yapı taşı olan, MySQL, javascript gibi alanlarda da kendini geliştirmektedir.

Benzer Gönderiler

Yorumlar