Windows 10 – Tanıtım (Yeni)

Teknoloji, İşletim Sistemleri

29 Ekim 2016

Microsoft, teknoloji çağını hızla kat ederek, Windows 10 sürümünü resmen duyurdu. Tanıtım sayfasında ve bloglarında özel açıklamalar yaparak Windows 10’un eski sistem bir başlat çubuğu da olduğunu belirtti. Sanıyoruz Windows 10 muhteşem bir yenilik sağlayacak ve insanların Windows 8 korkusunu tamamen yenecektir. Eminim mobil platform olarak gelişen sistemlerde de büyük bir odak sağlayacaktır.

windows - 10 - tek platform

 

 

Dünyanın her ülkesinde 1,5 milyar kişi tarafından kullanılan Microsoft, Windows 10’un tamamen yeni neslin bir ürünü ve bunun sadece bir başlangıç olduğunu söylüyor. Windows 10, kullanıcıların bugüne kadarki yorumlarını kapsayan, şu da olsaydı iyi olur du veya keşke böyle olmasaydı gibi yorumların dikkate alınarak tasarlandığı ve piyasaya bu şekilde sürüleceği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Kullanıcıların somut istekleri üzerinden yola çıkarak tatminkar bir hava yaratan bu işletim sistemi notebook, bilgisayar ve cep telefonlarına yüklenebilir özelliğini taşımaya devam edecek.

Bu başlat menüsü sizlere tanıdık gelecek. Eski sürümlerde kullanılan başlat menüsü, Windows 8 serisinden biraz farklı gözüküyor. Ehh ne yalan söyleyeyim böylesi daha güzel olmuş! Bu menüde yer alan tüm uygulamaları kendinize göre kişiselleştirebiliyorsunuz.

 

Evet yanlış duymadınız, Windows 8’de bulunan mağazadaki uygulamalar açıldığında tam ekran şeklinde farklı bir dizaynda sizlere sunuluyordu. Sanki farklı bir arayüz gibi. Bu alınan tepkilere göre, artık pencere içerisinde açılmaya karar verildi. Artık o tam ekran sayfaları dilediğimiz gibi küçülterek katmanlı bir biçimde üst üste koyabileceğiz.

Artık uygulamalar, ekranda yapışkan şeklinde kullanılabilecek. Zekice minimize etme girişiminde bulunulmuş. Bence büyük bir kolaylık sağlayacak biz bilgisayar kullanıcıları için..

ALT+TAB kısmı da yukarıda bulunan resimde gözüküyor. Add Desktop diyerek, ekrana yapıştırabiliyorsunuz uygulamaları..

 

Linux’ta çok sevilen ve övülen bir özellik vardı. Çoklu masaüstü. Birden fazla masa üstü oluşturarak farklı görevleri yapabiliyorduk. Windows’ta ise bu bir zulümdü adeta.. Neyse ki sonunda dikkate almış olsa gerek. Artık Çoklu masaüstü Windows 10’da da bulunuyor..

 

İşletim sistemi ne zaman çıkıyor?

İşletim sistemi 2015’in ortasında çıkacak. Fakat net bir tarih henüz yok..