Windows 10 Kasma Sorunu (2018)

Teknoloji, İşletim Sistemleri

16 Nisan 2018

Uzun zamandır kullandığım Windows 10 PC son gelen güncelleme ile mahvoldu. Bilgisayar öyle bir kasıyor ki sanki milattan kalma desek yeridir. windows 10 kasma sorunu bir anda ortaya nasıl çıktı diye araştırırken; son güncelleme ile ilgili bir bağlantısı olduğunu fark ettim.

windows 10 kasma sorunu ile ilgili o kadar araştırma yaptım, ettim ve sorunun kaynağını bir türlü bulamadım. Eğer sizlerde Bilgisayarda bir güncelleme ardından bu sorun ile karşılaştıysanız; en muhtemelen olan Driver sorunu ile karşılaşıyorsunuz. Ekran kartı Driver’ı güncelleme ardından bozuluyor ve bilgisayar tanıyamıyor. Eğer paylaşımlı ekran kartı kullanıyorsanız yüksek RAM bellek kullanımı ile bilgisayarınız kasmaya başlıyor. E tabi uyumsuz driver kaynaklı olan sürekli bir şekilde takılmalarda meydana gelmiş oluyor. Böylelikle de windows 10 kasma sorunu ortaya çıkmış oluyor.

windows 10 kasma sorunu nasıl çözülür? Öncelik olarak ilk yapmanız gereken; 

Ekran Kartı Driverını Tamamen Kaldırmak: Başlat Menüsü İkonuna Sağ Tıkla > Aygıt Yöneticisi > Ekran Bağdaştırıcıları > Ekran Kartınızın Markası ve Modeli Yazar Sağ Tıkla > Sürücüyü Kaldır > Sürücü Dosyalarını da Kaldır ikonunu seçip kaldırın.

aygit-yoneticisi

Driver’ı yeniden yüklemek:  Ekran kartı, AMD ise burayı NVidia ise burayı tıklayarak otomatik olarak sürücüyü bulup yükleyin. Nvidia kullananlar Driver modelini biliyorsanız seçeneklerden direk indirin eğer bilmiyorsanız otomatik cihaz belirleme butonuna tıklayarak algılayıp indirmesini sağlayın.

Yeni Driver’ı yükledikten sonra bilgisayarınızı kapatıp açın. windows 10 kasma sorunu düzelmiş olacaktır?

Eğer sorun hala devam ediyorsa?

Sorun hala devam ediyorsa; otomatik gelen güncelleştirme dosyalarından olduğunu düşünüyorum. Ben çözüm olarak format attım. Ancak Windows 10 Pro 1511 sürümünde (2015 Aralık Sürümü) aynı sorun yine tekrar etti. Win 10 Pro 1511 sürümü sanırım belirli başlı bazı donanımlarda ciddi sorunlara yol açıyor. Bu nedenle bundan bir önceki sürüm ile bilgisayara format attım.

Windows’un Recovery’si ile onarmayı denemeyin boş yere çünkü ben denedim ve aynı sorun devam ediyor.

Şuanda Windows 10 Pro’nun 1511 güncellemesinden bir önceki sürümü yüklü. Ve güncelleştirmeleri kapattım.

Bilgisayarınızı Önceki Windows 10 Sürümüne Tekrar Taşıyın

Bu işlem için, Windows CD’si ile format atmanız gerekecek. Bilgisayarın format işlemi bittikten sonra gerekli Driver’ları yükleyiniz. Özellikle Ekran Kartının Driver’ını otomatik denetleme özelliğini kullanarak yükleyiniz.

İlk İşiniz; Güncelleştirmeleri Durdurmak olsun.

Güncelleştirmeleri kapatmak için sırasıyla şunları yapıyoruz:

  1. Windows Tuşu + R yaparak Çalıştırı açıyoruz.
  2. services.msc yazıp entera basıyoruz.
  3. Windows Update servisini bulup sağ tıklıyoruz.
  4. Açılan Pencereden Durdur diyoruz ve Başlangıç Değerini: Devre Dışı Bırak yapıyoruz.

Bu adımlardan sonra windows 10 kasma sorunu giderilmiş olacağı gibi, tekrar bu güncelleme ile kasma sorunu yaşamayacaksınız.