Ubuntu - Adobe Photoshop CS6 Kurulum

Teknoloji, Uygulamalar

29 Ekim 2016

Ubuntu’da her ne kadar GIMP, pixeluvo gibi uygulamalar olsa da. Adobe Photoshop kullanımı tamamen farklı bir tarzdan ibarettir. Linux kullanıcısıysanız GIMP veya o tarz bir uygulamala kullanmak zorundasınız diye bir kaide yoktur. İsteyen Adobe’nin Photoshop’unu yahut Fireworks’unu zevkle, sorunsuz kullanabilir.

Lafı uzatmadan Ubuntu 14.04 olan işletim sistemime bugün kurmuş olduğum Adobe Photoshop CS6 (32bit) uygulamasını nasıl kurduğumu sizlere de aktaracağım.

 

Kurulumu WineHQ web adresinden, daha önce kurmuş olan kişilerin yorumları ve yönergeleri ile derleme yapıp düzenledikten sonra sizlere aktarıyorum. Buna ihtiyaç duymamın nedeni, konuların İngilizce olması ve biraz karmaşık bir yapıda anlatılmış olması diyebilirim.

Öncelik olarak elinizde Adobe Photoshop CS6 32 Bit Kurulum dosyaları olmalı. Sizi uyarayım. 64 Bit için denedim fakat verimli sonuç elde edemedim. Bu nedenle işletim sisteminiz her ne kadar 64 bit olsa bile, anlatımın 32 bit için olduğunu ve sistemde herhangi bir sorun yaratmadan çalıştığını belirtmek isterim.

Eminim Adobe Photoshop CS6 programını satın almışsınızdır ve onu kurmaya çalışıyorsunuzdur. Sizlerle Adobe’nin kurulum dosyalarını ne yazık ki paylaşamam ancak indirme topluluklarından indirdiğiniz dosyaların da çalıştığını kesinlikle söyleyebilirim.sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa
 
sudo apt-get update
 
sudo apt-get install wine1.7 winetricks

Şimdi WineTricks kullanarak Adobe’nin Photoshop’unu çalıştırmak için gerekli olan Microsoft kütüphanelerini yüklemeliyiz.

winetricks atmlib gdiplus msxml3 msxml6 vcrun2005 vcrun2005sp1 vcrun2008 ie6 fontsmooth-rgb gecko

Burada arada bir popup penceresi açılıp, sözleşme kabul etmenizi ve install butonuna basmanızı isteyecektir. Endişe etmeden kabul edebilir ve yükleyebilirsiniz.

Burada sorun çıkaracak ie6 var. IE6‘yı için konsolda bir web adresi belirecek ve onu açılan bir dizin içine kopyalamanızı isteyecek.  O siteye girin, ie6  yı indirin ve o dizinin içine yapıştırıp; aşağıdaki kodu çalıştırın.

winetricks ie6

yarapak ie’yi tekrar yüklemeniz gerekebilir.

Bu adımdan sonra da; gecko size bir sorun yaşatabilir. Gecko’nunda kolayı var.

wget https://winezeug.googlecode.com/svn/trunk/install-addons.sh
 
chmod 777 install-addons.sh
 
./install-addons.sh


Bu şekilde yükleme yaptığınızda sorun kalmayacaktır.


winetricks fontsmooth-rgb

yukarıda ie6 uyarısından dolayı da fontsmooth-rgb’de sorun çıkması muhtemel görünüyordu, bu koduda yazarak yüklemede sorun olmadığından emin olunuz.

 
Ve mutlu son  Artık photoshop’u yüklemeye hazırız. Eğer standart yükleyici ise,

cd /home/.....photoshop klasörü.../
 
wine Set-up.exe
Not: Eğer yükleyici çalıştığında size herhangi bir uyarı verir ve yüklemenin başarısız olduğunu söylerse panik yapmayınız. Muhtemelen indirdiğiniz Photoshop’ta sorun vardır. Sorun ve problemlerinizi yazarsanız, size yardımcı olurum.

 

Not2: Lubuntu LXDE üzerinde hiç bir problem yaşanmadan programın tüm fonksiyonları çalışmaktadır.