Sony Xperia Z4 -Özellikleri / İnceleme / Farkları

Teknoloji, Donanım

30 Ekim 2016

Sony, Xperia Z3 ile mükemmel bir başarıya imza atmıştı. Serinin eskiye yönelik ürünlerinde aşırı bir fark gözetleyemiyorduk. Kasa yapısı ve kameranın aynı olması genelde olumsuz bir algıya neden oluyordu. Her model için daha yüksek kamera çözünürlüğü ve kalitesi sunan Sony bu sefer kamera çözünürlüğünde büyük değişiklikler sergilememiş. Ama bu kalite açısından z3 ile aynı olduğunu göstermez tabiki. Çekilen fotoğrafların daha kaliteli ve seçilebilir olduğu ayrıca zoom yaptıkça da artan bozulmaların bir hayli azaldığını görüyoruz.

Kamera farkındalığı;Kasa yapısının eski ürünlerde hep aynı olduğunu söylemiştik. Bu geleneğin z4’te bozulduğunu söyleyebilirim. Daha güçlü ve kaliteli maddelerin kullanılmış olması da gayet etkili olmuş. Z4’ün kasasının daha mat ve çizilmelere karşı dayanıklılığı arttırılmış.
Z4, kutudan Android 5.0 sürümü ile birlikte geliyor. Boyutları tam olarak 146.3 x 71.9 x 7.2 mm. Ekran boyutu ise; 5.2 inç. Çözünürlüğü ise 1440 x 2560 pikseli desteklemektedir. Ekran kalitesi 565 ppi olduğu için bir hayli net görünüm sergiliyor. HD görüntüler oldukça keyif sağlıyor. IPS LCD bir ekranı var. 20.7 megapiksel kamera çözünürlüğüne sahip. Kamera ile 4K görüntü çekimi yapabilirsiniz.

 

Xperia Z4’ün can alıcı bir diğer noktası da tamamen donanımsal özellikleri. z3’ün tam olarak iki diyebiliriz. 8 Çekirdek, 2800 MHz, ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit İşlemciye sahip. ( sanırım Bilgisayarımdan daha güçlü ) Grafik işlemcisi de Adreno 430. 3 GB RAM mevcut.

 

Bataryası Xperia Z3’e kıyasen oldukça başarılı. 3400 mAh batarya gücünün olması ve telefonun bataryayı çok tüketmemesi büyük bir başarının göstergesi olsa gerek.