Samsung Galaxy Tab Active inceleme ve özellikleri

Teknoloji, Donanım

29 Ekim 2016

Son zamanlarda en sık konuşulan Samsung Galaxy Tab Active inceleme konusu olarak ele alındı ve özelliklerini sizlerle paylaşmak istedim. Samsung bu tabletinde klasik tasarım ruhunu biraz değiştirerek kullanıcılarına sunmuş. Fotoğraflarla da görebileceğiniz gibi köşelerinde ilgi uyandıran bir desen tasarımı uyarlanmış

 

Aslında sadece tablet olarak değil, aynı zamanda telefon olarakta kullanabiliyorsunuz. Mobil fonksiyonlara sahiptir. Orta boyutlu tabletler kısmında ele alıyorum ben bu cihazı çünkü boyutları 8.39 x 4.97 x 0.38 inches (213.1 x 126.2 x 9.75 mm) olarak tasarlanmış. Bu cihazın piyasa sürülme sürümü; android 4.4 ile sağlanıyor. Ağırlık olarak çok hafif olduğunu söyleyemeyeceğim çünkü 393 gram kadar bir ağırlığa sahip.

Bu cihazın en ilgi uyandıran özelliği su geçirmiyor olması. Bu tablet, su ve toza karşı dayanıklıdır. Tozdan kastım, zamanla ekranın içerisinde oluşabilecek minik toz parçacıkları. Eminim bir çok kişi bundan çok rahatsızlık duymuştur. Bu tablette böyel bir sorununuz olmayacak 

 

Ekran büyüklüğü 8′ (inç) 800×1280 piksel çözünürlüğe sahip. 189ppi ekran kalitesi var. Bu özelliklere şöyle bir göz gezdirdiğimizde çok canlı bir görünüme sahip olduğunu söyleyemiyorum. Çünkü yapısal ekran özelliği TFT Teknolojisini kullanmakta. 16 Milyon renge sahip. Dokunmatiğinde multi-touch var ve ışık sensörüne sahip.

Bilmeliyiz ki tabletlerde yüksek pikselli kameralar tercih sebebi olmaması ile birlikte ihtiyaçta duyulan bir araç değil. Yine de bir adet flash koyulmuş hemde LED, 3.1 megapiksellik kameranın geceleri de görüntü alabilmesi adına. Ve üstelik bu fotoğraflar 1280×720 (720p HD) (30 fps) çözünürlükte olup, oto fokus ve, coğrafi etiketleme özelliklerine sahip. Ve unutmadan 1.2 Megapiksel ön kamerası bulunduğunu da kamera konusu açılmışken belirtelim.

Quad Core 1200 Mhz İşlemcinin olması bu makinanın 4 çekirdekli bir üstün performans sergileyeceği anlamına geliyor. Ekran görünümü her ne kadar beni tatmin etmese de donanımsal özellikleri şaşırttı diyebilirim. Böyle bir işlemcinin yanında 1,5 GB RAM bulunuyor. Ram biraz az gibi geldi bana. Çünkü Android Ram konusunda bir canavara dönüşebiliyor bazı zamanlar 

Kendi hafızası 16 GB, eğer yetersiz kaldığını düşünürseniz microSD kart ile 64GB’ta kadar yükseltme şansınız var. Daha fazlasını desteklemez. Ayrıca SD yuvası, microSDHC, microSDXC biçimlerindeki kartları da kesinlikle desteklemektedir.

Peki nasıl bir bataryası var? 4400 mAh batarya var. Batarya hakkında test yapamadığımız için bekleme, konuşma vs. süreleri konusunda bir bilgiye ship değiliz. Fakat 4400 mAh böyle bir tablet için yeterli denecek düzeydedir.

Tablet yüzeysel olarak incelendiğinde su geçirmeyen bir yapıya sahip olduğundan dolayı ciddi anlamda artı sağlıyor. Fakat ekran ppi`ı biraz düşük diğer modellerle karşılaştırıldığında.. ve pikseli biraz düşük evet. Bunun haricinde çok performans alabilir, kasmadan kullanabilirsiniz.