Rize, Çamlıhemşin Gezisi

Gezi

30 Aralık 2020

Merhaba sevgili dostlarım, dört gün süren Rize, Çamlıhemşin gezimizi tamamladık. Pobol Software Solutions ekibi olarak yaptığımız dört kişilik gezide Çamlıhemşin ilçesinde bulunan 5 köyü ve 7 yaylayı gezmiş bulunduk. Tertemiz havası, yemyeşil doğası ve kültürüyle bizleri kendine hayran bırakan Çamlıhemşin tam olarak cennetin dünyadaki köşesi gibi..

Öncelikle bizim Çamlıhemşin'de olma amacımız Kaçkar Festivali idi. Bizler de bu festivale katılmış olduk. Ancak çoğunlukla festival planı dışında kalarak kendimiz gezmeyi tercih ettik. 

Bizim ilk durağımız Yukarı Vice Köyü oldu. Bu köy dağın yamacına kurulmuş, küçük bir köydür. Çıkmak için yaya olarak yaklaşık 1 saatlik bir yolunuz var.  araba ile 10 dakika çıkabiliyorsun.

Çamlıhemşin

Köyden baktığımızda manzara bu şekilde...


İlk gün buradaydık ancak buraları son gün gezebildik. 

Yukarı Vice köyünde uzun bir orman turumuz oldu. Biraz ormanda dere kenarında yürüdük.

camlihemsin_vice_koyu


Çamlıhemşin'de her yer sulak denebilir. Her tepenin arasında muhakkak bir akarsu bulunuyor.  Ama Yukarı Vice köyünde bulunan Akarsu öylesine büyüleciydi ki, alana ilk girdiğimizde nutkum tutuldu. Fotoğraf çekmek bile sonradan aklıma geldi. 

camlihemsin_vice_koyu_dere


Ayrıca bu derede alabalık fazlalığı var, eğer vaktimiz olsaydı bizde balık tutma deneyimini yaşayacaktık.

Buralara belki yıllardır hiç insan gelip gitmiyor, o nedenle bozulmuş bir doğa yok. Hatta eskiden yapılmış yollar bile orman tarafından yutulmuş.

 

camlihemsin_vice_koyu_bocekcamlihemsin_vice_koyu_dere2

camlihemsin_vice_koyu_dere3


Yukarı vice köyünde bulunan Reyhanlı Konağı'nı size anlatmam için ayrı bir makale yazmam gerekir neredeyse. Bu konak bir çok yapım şirketine ilham olmuş, filmlere, dizilere konu olmuştur.


Konak tamamen el işçiliği eseri olup, köyün ağası tarafından inşa edilmiştir. 


reyhanli_konagi_1

reyhanli_konagi_2

Kuşuve Köyü

Kuşuve Köyü'nün coğrafik güzellikleri bizi kendine çekti. Dağın yamacında düzlük bir yer.

 

chemsin_kusuve_koyu_1
Köyden bir konak

Bu köyde elma yemiştik, tadı inanılmaz güzeldi. Şehirde böyle elmalar bulmak mümkün değil. :)


Çinçiva Köyü

camlihemsin_cinciva_kahvesiÇinçiva köyünün en önemli özelliği Sevdaluk dizisinin burada çekilmiş olmasıdır :) Ayrıca burada Çinçiva kahvesine kesinlikle uğramalısınız. Enfes yemekler bulunuyor. Tam dere kenarında.

camlihemsin_cinciva_kahvesi2
camlihemsin_cinciva_kahvesi3


Çuline Köyü (Kendini Koruyan Mahalle)

Buraya araç ile çıkılabilecek bir yol yok. Eğer yürüyerek çıkmak isterseniz 1,5 saat sürüyor. Ama 1,5 dakika da kolaylıkla geçebilirsiniz nasıl mı? Teleferikle..

kendini_koruyan_mahlale

teleferik

Bu köyde kimse yaşamıyor, sadece kendini koruyan mahallenin bir tek pansiyonu var. Dilerseniz burada konaklayabilir, her şeyden uzak yaşayabilirsiniz.


Köyde biraz gezdim ve aşağıdaki fotoğrafları çektim.

kkmahalle

kkmahalle2

kkmahalle3

kkmahalle4


kkmahalle5

Buradaki köylerin şöyle bir güzelliği var. Hangi eve bakarsanız bakın, çoğunda Atatürk portesini görürsünüz :)


serender

Bu da bir Serender'dir. Serenderlerin gövde ile birleştiği kısımda oval kesimler bulunur. Bunlar farelerin buraya çıkmnasını engeller. Böylelikle kışlık için hazırlanan yiyecekler, samanlar burada güvenle muhafaza edilir. 


Ayder Yaylası

Ayder yaylası her ne kadar popülaritesi yüksek olsa da, diğer yaylaların yanında taş yığını olarak adlandırılıyor. Her taraf otel olmuş. Evet yeşillik muazzam ancak, öylesi bir yerde huzur aramak için çok fazla kalabalık.


ayder_yaylasi_1

ayder_yaylasi_2Kavrun Yaylası

Kavrun yaylası, Ayder'den hemen sonra geliyor. Yukarı ve Aşağı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yukarı kavrunda konakladım ben ve gördüğüm en iyi yayladı diyebilirim. Bir kere o Ağustos ayında mont ile oturmak zaten başlıca güzel bir duyguydu. Bu arada Bu yaylada rakım 2350 olduğundan, ağaç yetişmiyor. Ağaç en fazla 2000 metre rakıma kadar yetişiyormuş. Bu bilgiyi de edinmiş olduk burada.

kavrun_yaylasi

kavrun_yaylasi2

kavrun_yaylasi3

kavrun_yaylasi4


Kavrun yaylasındaki dumanları şu şekilde videoya almıştım. 
Sal Yaylası

Sal yaylası, pokut yaylasının hemen altında yer alıyor. Muhteşem bir manzarası var. Pokut yaylasını da görebiliyorsunuz buradan. bir kaç kilometrelik mesafe ar arada. Buradan yürüyerek pokut yaylasına geçtik. Yayla çok kalabalık değil. Bulutların üzerinde olmak güzel bir duygu. Sal yaylasnıda gün batımını izliyorsunuz. Bulutlar ayaklarınzın altında deniz gibi dalgalanırken, üzerinden gün batımımını seyretmek büyük lüks.


sal_yaylasi

sal_yaylasi2


Pokut Yaylası

Pokut yaylasına gittiğimde, oradan ayrılmak istememiştim. Manzarası beni benden aldı. Öyle güzel ki bulutların üzerinde olmak...


pokut_yaylasi

pokut_yaylasi2

Hazindağ Yaylası

Gezimizin bu kısmına geldiğimizde hava serinlemeye başladı. Pokut'tan Hazindağ'a yürüdük. ve yürürken ormanda da fotoğraf çekmeyi ihmal etmedik.

hazindag_yaylasihazindag_yaylasi2


Yayladan görüntüler

hazindag_yaylasi3hazindag_yaylasi4

hazindag_yaylasi5


Fotoğraflar ben ve Cem BAŞKAYA tarafından çekilmiştir.