Neden Ubuntu Kullanmalıyım?

Teknoloji, İşletim Sistemleri

29 Ekim 2016

Ubuntu nedir?

Ubuntu, tamamen Linux tabanlı olup, GNU Kamu Lisansına sahip, Mark Shuttleworth’un Canonical Ltd. adlı şirketi sponsorluğunda geliştirilen bir işletim sistemidir.

Neden Ubuntu kullanmalıyım?” diye sormaya başladıysanız eğer, Linux ile ilgili yüzeysel olarak bilgilere de sahipsinizdir diye düşünüyorum. Değilseniz de, hem açık kaynak hem de ücretsiz bir yazılımdır ve insanlar tarafından sürekli geliştirilir olan işletim sistemidir desem yeterli olur diye düşünüyorum.

Ubuntu ise, Linux işletim sisteminin sadece bir dağıtımıdır. Ubuntu gibi bir çok dağıtım bulunuyor ve bu nedenle de soruyor olmalısınız, neden Ubuntu diye..

 

Ubuntu GNOME masa üstü geliştirme ortamını kullanmaktadır. GNOME çok güçlü, estetik ve basit bir arayüze sahiptir. GNOME’un var olduğundan bu yana sadeliğini korumuş ve karmaşık görünümlerden olabildiğince uzak kalmıştır. Mevcut olarak tercih edilen, MAC OSX ve Windows tabanlı işletim sistemlerinin kullanışlılığı insanlar açısından belirli bir kalıplara taşınmıştır. Bu kalıpları en iyi şekilde yerine getiren GNOME, Ubuntu ile birlikte benim gözümde en başarılı ikili oldu diyebilirim.

Zaten bir Linux kullanıcısı iseniz ve Milli İşletim Sistemimiz olarak kabul edilen, Pardus kullanmış iseniz eğer, KDE kullanıcısı olduğunuzun farkındasınızdır. KDE’de GNOME ile aynı amaca hizmet etmektedir. GNOME’a oran ile daha karmaşık olduğunu söyleyebilirim. Fakat alışkın iseniz ve daha önce kullanmışsanız KDE’yi tercih edeceğinize eminim. Bu aşamada da Ubuntu’yu (K)ubuntu (KDE  Arayüzü) ile kullanabilirsiniz.

 

sudo apt-get install kubuntu-desktop

Ubuntu'ya KDE Yüklemek için uç birime yazınız.

 

Ubuntu’nun en büyük avantajlarından birisi oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olması. Türkiye’de de faaliyet gösteren bir çok forum ve topluluk bulunuyor. Böylelikle oluşabilecek problemlerde destek almanız da kolaylaşıyor.

Ubuntu, Cannonical LTD tarafından sponsor olarak destekleniyor. Arkasında böyle bir gücün olması da araştırma ve geliştirme açısından büyük katkı sağlamış oluyor.

Ubuntu sadece komutlar ile çalışan bir işletim sistemi değildir. Hiç komut bilmeyen birisi muhtemelen bunları kullanmaya da gereksinim duymayacaktır zaten. Kullanışlılığı baz alan Ubuntu, sizin için en doğru tercih olacaktır.Ubuntu’da uygulama aramak ve bulmak çok kolaydır. Çünkü Ubuntu’nun geliştirmiş olduğu Ubuntu Yazılım Merkezi sayesinde bir çok uygulamaya erişerek onları bilgisayarınıza indirebilirsiniz.  Bunun yanı sıra “apt-get install program-adi” komutunu uç birime ekleyerek bir çok uygulamayı terminal üzerinden de yükleyebilirsiniz. (örneğin: apt-get install amarok)

Ubuntu ücretsizdir.

Windows uygulamalarına çok alıştım, onlar olmadan yapamıyorum. Bu çok normal çünkü Linux’un varlığından dahi haberdar olmadan bende yıllarca Windows kullandım ve bende aynı problem ile karşı karşıyaydım. Windowsta kullanmış olduğunuz temel uygulamaların çoğu Ubuntu ve diğer dağıtımlarda da çalışmaktadır. Hemde aynı arayüz ile.

WineHQ sayesinde .exe dosyalarını çalıştırabildiğiniz yetmiyor gibi; Daha büyük olan; GTA IV gibi oyunları da PlayOnLinux adlı program sayesinde Ubuntu’ya yükleyebilirsiniz.

sudo apt-get install playonlinuxPlay On Linux yüklemek için uç birime yazınız
Ubuntu’da başlangıç tuşuna basarsanız (genelde klavyede windows işareti şeklinde olur) Sizi Ubuntu’nun başlat menüsü diyebileceğimiz arama sekmesine yönlendirecek. Burada yüklü tüm uygulamalar, kayıtlı belgeler ve internet üzerinde olan tüm bilgilere erişebilirsiniz. Bu sizin işlemlerinizi ve erişiminizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Ubuntu gerekli ayarlamalar için “Sistem Ayarları” adlı yönetim yazılımını geliştirerek kullanıcılar için basit bir arayüz tasarlamış. Böylelikle sistemin çoğu ayarlarını buradan yapabiliyorsunuz.
Ayrıca sistem ayarlarında bulunan “Görünüş” sekmesi altında bulunan “Çalışma alanlarını etkinleştir.” kısmını işaretlerseniz çoklu masaüstünü devreye sokacaksınız. Böylelikle çalışmaları alanları sayesinde işleriniz kolaylaşacak ve yığın masaüstü pencelerini bir nebzede olsa ayırmış ve rahatlamış olacaksınız.

Ubuntu, hem yeni başlayanlar hem de daha önce kullanmış olanlar için oldukça verimli ve kullanışlı bir işletim sistemidir. Onu kullanmaktan korkmayın. Asla kullanamayacağınızı düşünmeyin. En azından yükleyip deneyebilirsiniz.