mozilla quantum chrome tarayıcı performans firefox chrome vs mozilla

Mozilla Firefox Quantum Nasıl?

Mozilla Firefox Quantum Nasıl?

Mozilla eskilerin en iyi tarayıcısı olarak bilinirdi. Internet Explorer, Mozilla'yı yüklemek için açılırdı sadece.. Sonra birden bire Chrome adında bir tarayıcı çıktı meydana. Tabi arkasında Google gibi bir şirket olunca; hiç düşünmeden kullanmıştık. Ve oldukça başarılı ve Mozilla'dan daha hızlı bulduğumuz tarayıcıyı halen kullanıyoruz. 

mozilla_quantum_ie6

Chrome RAM canavarı olarak bilinir. Adeta RAM sömüren bu tarayıcı gayet başarılıdır aslında. Web siteleri tasarlanırken temel alınan tarayıcı Chrome'dur. Çoğu geliştirici açıp mozilla'da test bile yapmıyordur belki. 
chrome-suspender

Ancak ve ancak; Mozilla, Firefox Quantum sürümüyle bir başarıya imza attı. Bu imzanın altında, Chrome'dan daha hızlı olduğu ve daha az bellek kullandığını söylüyor. 

Ben de hemen yapmış olduğum performans testleriyle şöyle bir baktım. Görev yöneticisinin performans çizelgesinde Chrome'dan daha fazla bellek yediği gözükse de; Kaynak izleyicisini açıp uzun süre yaptığımız testlerde gerçekten de Chrome'dan %30 oranda daha az RAM kullandığını onaylamış oldum. Bunun yanısıra daha az CPU ve DİSK kullanımı olması da beni şaşırttı doğrusu. 

Twitter timeline'da aşşağılara gittiğimde ve uzun süre beklediğimde chrome'da yaşadığım donmaları Mozilla'da gözlemleyemedim. 

Chrome kullanıyorken, Youtube'da müzik dinlerken, başka bir sekmeye geçtiğimde hafif bir cızırtı ve seste bozulma fark ediyordum. 

Aynı işlemleri Mozilla'da denediğimde herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Ayrıca Mozilla, esnek bir tasarım sunmakta. Nesneleri istediğiniz yere sürükleyip bırakabiliyorsunuz.

Varsayılan tarayıcım artık Mozilla, başarılı bulduğum bu ürünü sizlere de tavsiye ediyorum.

quantum_mozilla

ben her ne kadar burada sizlere resimlerle anlatmaya çalışsam da; bu test işini size bırakıyorum....

mozilla

Bu arada; ben kullanmadığım ürünün, beğenmediğim ürünün tanıtımını yapmam. Para verseler dahi :)  Para için değil, insanlık için internet.....


Emre AKKAYA

Emre AKKAYA

1992 Ankara doğumlu.  Lise öğreniminden itibaren yazılım üzerine yoğunlaşmış Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Gerede MYO'da 2 yıl bilgisayar programcılığı üzerine öğrenim görmüş, 2012 yılında mezun olmuştur. Mezuniyetinden bu yana PHP üzerine çalışmalar yaparak kendini geliştirmeye devam etmektedir. Web sitelerinin temel yapı taşı olan, MySQL, javascript gibi alanlarda da kendini geliştirmektedir.

Benzer Gönderiler

Yorumlar