Jeolojik Zaman Çizelgesi (Ödev İçerir)

Bilim

13 Aralık 2016

Jeolojik zaman çizelgesi, 4 milyar yaşında olduğu düşünülen Dünya'nın oluşumunu ve evrimini anlamak için bilimsel veriler ışığında çeşitli yöntemlerle yaş tayini yapılarak hazırlanmıştır. benim hazırladığım poster 2. sınıftayken bana verilen ödev neticesinde hazırladığım jeolojik zaman çizelgesidir dolayısıyla bu düzeyde ve ciddiyette incelenmesi gerekir. ödevi hazırlarken -hangi jeolojik zamanda hangi canlı yaşamış, kıtalar ne durumdaymış - bunlara dikkat ederek hazırladım bu yönden çok büyük ölçüde doğru ama çizelgede jeolojik katlar (daha küçük jeolojik zaman birimleri) yer almadığından daha ayrıntılı bilgi için ayrıca araştırma yapmak gerekebilir.

 
jeolojik zaman isimlerinin altına o zamanın karakteristik fosilini koymaya  dikkat ettim. yani trilobite ilk olarak cambrien de ortaya çıktığından cambrienin anltına koydum. ordovicien de yani cambrienden yaklaşık 100 milyon yıl sonra trilobite'in başka bir morfolojiye evrildiği çizelgede rahatlıkla görülebiliyor.ancak trilobite'in ne zaman soyunun tükendiğini çizelgede göremiyoruz. trilobite permiyen'in sonundaki extinc (büyük yok oluş) dönemine kadar yaşamış daha sonraki jeolojik dönemlerde fosiline rastlanmamıştır. çizelge incelenirken bunun gibi şeylerin ayrıca araştırılması gerekli. bu günkü balıkların ataları silurien de ortaya çıkmış olduğundan bir silurien balığı olan birkenia yı çizelgeye koydum.uzun lafın kısası bu tür şeylere dikkat ederek hazırladım.
çizelgede büyük bir eksiklik de şu: çoğu fosilin gerçek boyutları çizgeye bakarak anlaşılamıyor. örneğin bu günkü kırk ayağa benzeyen Arthropleura'nın boyu yanlış hatırlamıyorsam 2 metre civarında yada Meganeura 1 metre boyunda. bunun gibi bilgileri de edinmek için ayrıca araştırma yapılması gerekiyor.
 
çizelgenin aklıma gelen büyük eksiklerini yazdım peki ne yanlış?
jeolojik zamanların her birinin bilimsel olarak kabul edilmiş özel renkleri var. yani dünyanın her yerinde Cretaceous açık yeşille gösteriliyor ben bu ödevi hazırlarken bundan bihaberdim. çizelgedeki renkler tamamen YANLIŞ. (Alıntıdır)

Resmi indirmek için buraya tıklayınız!