iPhone / iPad'e Elektro Gitar / Saz Bağlamak

Teknoloji, Donanım

12 Aralık 2016

İphone / iPad gibi telefonların jak girişleri diğerlerine oranla biraz daha farklıdır. Bu nedenle iRig adında üretilen cihazlar kullanılmaktadır. Orjinal olarak satılan iRigler oldukça pahalı miktarlarda satılıyor, ancak uygun fiyatlara bulmakta elbette mümkün, Yukarıda iRig olarak adlandırdığımız ürünün görseli görmektesiniz.

iPadde en iyi kalitede, ücretsiz ve en fazla opsiyona sahip olan GarageBand uygulamasını yüklemelisiniz. Buradan indirebilirsiniz.
Not: GarageBand uygulaması, sıfır cihaz aldığınızda hediye edilir. Ücret gözüküyorsa, satın almanız gerekir.

Bu ürün elektro gitarı (diğer enstrümanlarda bağlanabilir), iPad'e bağlayarak, iPad'in GarageBand uygulaması sayesinde bir çok pedalı ücretsiz bir şekilde kullanmanıza olanak tanır. Ayrıca geniş amfi yelpazesi ise istediğiniz sesleri (tabi birebir aynı olmasa da) çıkarmanızı sağlar.

iRig'i n üzerinde gitar girişi 3.5mm, ses çıkışı 2.5mm ve iPad'e olan ses giriş kablosu da 2.5 mm'dir. Eğer 3.5mm olan bir jaktan ses çıkışı almak isterseniz 2.5mm to 3.5mm jak Converter'a ihtiyacınız var demektir. 

Gitarın çıkış kabloları genelde 3.5mm olduğundan iRig gitar girişi de 3.5mm'dir. Gitar diyorum, tabi elbette elektro olan çoğu enstrümanı bağlayabilirsiniz. (pedal bağladımda sesi kaldırmıyor)

iRig 3.5mm to 2.5mm Converter

Bu görselde 2.5mm2yi 3.5mm'ye çeviren converter yer almakta.

irig nasil takilir
Bu görselde iRig doğru bir şekilde takılmıştır.

Cihazı taktıkan sonra, GarageBand uygulamasından Monitör seçeneğini açıyoruz. Sesi dışarı vermiş oluyoruz.

Garageband iRig Ayarlari