iPhone iOS Sürüm düşürme nasıl olur? (downgrade)

Teknoloji, Mobil

26 Kasım 2016

iOS’ta bazen pişmanlık dolu bir güncelleme ile karşılaşabilirsiniz. Cihazın sürümünü bir önceki sürüme düşürmek isteyebilirsiniz. Fakat Apple’ın aldığı akıl almaz güvenlik önlemleri arasında sürüm düşürme de bulunuyor. Apple, güncelleme geldikten bir süre sonra sürümdüşürme özelliğini iptal etmek için imzaları kapatır. İmzalar kapatılmışsa eğer, ne o sürümü düşürebilirsiniz, ne sürüm düşükse o sürüme yükseltebilirsiniz.

nerede bu imzalar?

imzalar - apple

 

Bu adresten, imzaların durumunu kontrol edebilirsiniz.

eğer fotoğraftaki gibi yeşil olarak boyalı ise, o sürüme güncelleme yapmak mümkündür. Kırmızı ise kapalıdır, güncelleme mümkün olmaz.  kontrol ettiğiniz siteden, yeşil olan sürümü seçtikten sonra Download derseniz, bilgisayarınıza bir ipsw dosyası inecektir.

1: Yüklenecek sürümü seçip Dowload butonuna basıyoruz. (örneğin iOS 9.1) ( iPhone’nunuz Amerikadan gelmemiş ise Global‘dir. Global’i seçiniz.)

2: İnme işlemi tamamlandıktan sonra iTunes programını açıyoruz

3: Telefon kısmına geçtikten sonra; Klavyeden shift_key (SHIFT) Tuşuna basılı tutup Güncelle butonuna Mouse’un sol tuşu ile tıklıyoruz.4: açılan pencereden indirdiğimiz ipsw dosyasını seçiyoruz, tamam deyip güncellemenin tamamalnmasını bekliyoruz

Olası Hata: 

Bu güncelleme, iPhone’unuz ile uyumlu değil: İmzalar kapandığı için güncellemeyi yapamazsınız.

işlem tamamlanmıştır.