(CryptoLocker) TTNET Faturası taklidi ile gelen mail virüsü (UYARI)

Teknoloji, Uygulamalar

30 Ekim 2016

Özellikle kurumsal firmalara seçilerek isme özel gönderilen bu virüslerin amacı açık bir şekilde ortada. TTNET veya Telekom faturası adı altında gelen bu mailleri kesinlikle bilgisayarınıza indirmeyiniz. Çünkü bu dosyayı açarsanız; halde bilgisayarınızı tamamıyla şifreleyip tüm belge ve dosyaların  tekrar eski haline getirebilmesi için sizlerden bir miktar ücret talep edeceklerdir.

 

Dosyalarınızı nasıl kurtacağınızı öğrenmek için tıklayınız..

 

 

Çok önemli ve çaresiz dahi olsanız, sakın bu ücreti yatırmayın çünkü herhangi bir geri dönüş alamayacaksınız. 
Bu virüs için herhangi bir çözüm bulunmuyor ne yazık ki. İnternette yer alan bir takım çözüm önerileri maalesef işe yaramamaktadır çünkü virüs her geçen gün kendini güncellemektedir.

Dikkat etmeniz gerekenler: 

Öncelikle bilgisayarınızda bir antivirüs olduğuna emin olunuz. Tavsiyem;

Avira Antivir olabilir. ( Buradan, Adım 3’ü uygulamanız yeterli.) 

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Her dosyanın bir formatı vardır. Bu formatlardan, dosyanın virüs olduğunu veya bir belge olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. bunun için;

Windows XP – Windows 7 kullanıyorsanız. herhangi bir klasör açıkken; ALT tuşuna basınız ve yukarıdaki menüden araçlar kısmına geliniz. Klasör seçeneklerine geçiş yaparak, Bilinen dosya uzantılarını gizle imini kaldırınız

Windows 8 ve üzeri için: herhangi bir klasör açıkken yukarıdan Görünüm’e tıklayın ve ardından dosya uzantıları kısmını işaretleyin.

Artık dosyaların uzantıları görünüyor olacaktır

Size mail’den herhangi bir;

dosyaların sonu; .exe, .bat şeklinde bitiyorsa bu katiyen bir fatura belgesi olamaz. Fatura belgeleri genelde; .pdf , .doc, .docx şeklinde olmaktadır.

.exe ve .bat diye indirdiğiniz belgelerden uzak durmanız sizi virüslerden korunma açısından oldukça koruyacaktır.

 

Bilgisayarınıza format atmanızı tavsiye ediyorum, çünkü bu şifreleri dosyaları açmak için geliştirilen bir sistem yok henüz.

 

NOT: Bu virüsün, TTNET veya TürkTelekom ile hiç bir bağlantısı bulunmamaktadır.