iOS 8.1 Jailbreak (temsili)

iOS 8.1 Jailbreak Yapmak

iOS 8.1.3 – iOS 8.3 JailBreak Yapmak için buraya tıklayınız

 

Apple ürünleri, yazılımsal ve donanımsal olarak çok beğendiğim güçlü, hızlı ve ciddi anlamda performansa sahip bir ürün olmuştur hep. iPhone ve iPad olarak kullanıcıların genel anlamda bir takım şikayetleri bulunur hep. Ücretli uygulamaları yükleyememe, telefona tema kuramama veya işletim sisteminin sunduğu bazı katı özellikleri değiştirememe gibi..

Biliyor muydunuz?

Jailbreak yapılmış bir telefona kuracağınız Tweak’ler sayesinde, tüm telefonlar ile marka ve model fark etmeksizin Bluetooth üzerinden dosya alışverişi sağlayabilirsiniz.

Cihazın temasını değiştirebilirsiniz.

Harici olan uygulamaları yükleyebilirsiniz. Aslında ücretli uygulamaları da yükleyebilirsiniz. Bu her ne kadar doğru olmasa da pahalı olan uygulamaların asla alamayacağınız oyunların kullanım hakkını kısmi olsa da sahip olduğunuzu düşünüyorum. Bilmiyorum belki de bunu aktararak hata yapıyorum ama herkesin aktif olarak kullandığı bu sistem, çok gizli falan da değil yani. Zaten herkes bunu kullanıyor..

Jailbreak yaparken bir takım hatalar almak, telefonunuzun çökmesine neden olabilir, kurtarmak için DFU mod gibi modları kullanmanız gerekebilir. Bu konular ile ilgili bilgiyi henüz ben sizlere aktarmadım fakat öyle bir sorun yaşar telefonu kullanılamaz duruma getirirseniz sizlere yardımcı olabilirim. Yorum atabilirsiniz.

 

Yedek

Evet bu işlemlere başlamadan hemen önce telefonunu bir şekilde yedekleyin lütfen. Bunu iTunes programı kullanarak yapabilirsiniz. Ana ekranda yedekleme ile ilgili seçeneklerin olduğunu hatırlıyorum. Veya iCloud hesabınıza yapabilirsiniz bu yedeklemeyi. Bunların anlatımını Google’dan bulabilirsiniz.  Rehber, fotoğraf vs. hepsini yedekleme özelliği var cihazın zaten.

 

Jailbreak iOS 8.1.2 için 

PROGRAM: http://apt.taig.com/installer/en/TaiGJBreak_EN_1201.zip

yukarıdaki linkten indirdiğiniz programı açın ve jailbreak butonunu tıklayın.

-icloud kapalı olmalı ( iphonumu bul vs. )

-Uçak moduna almalısınız

 

Jailbreak iOS 8.0 – 8.1 arası için

Jailbreak Pangu adlı program aracılığı ile yapılmakta. Pangu adlı programı öncelik olarak bilgisayarınıza indirmelisiniz. Bunu indirirken dikkat edeceğiniz 2 seçenek var. Bilgisayarınızın işletim sistemi neyse ona göre indirin. Yalnız hemen heyecanlanmayın, Linux bu seçenekler arasında yok. Sadece Mac ve Windows bulunuyor. Linux üzerinde de herhangi bir deneme şansım maalesef olmadı.

Yazılımı indirmeniz gereken yazılımı, bu yazılımın ana kaynağından indirelim.

Pangu: http://en.pangu.io/

web sitenin sağında indirme butonları yer alıyor.

 

14 Kasım 2014 tarihi itibarı ile Jailbreak uyumu olan cihazlar;

-iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5S, iPhone 5c, iPhone 5 ve iPhone 4s
-iPad Hava 2, iPad Hava, iPad 4, iPad 3 ve iPad 2
-iPad Mini 3, iPad Mini 2, 1. nesil iPad Mini
-5. nesil iPod touch

Öncesi:

Telefonunuzun parola tuş kilidi var ise bunu kaldırınız.
Jailbreak işlemi gerçekleşirken telefonunuzun ekranı kararmasın, kilitlenmemesi için ara ara dokunun. Nedenini bende bilmiyorum belki sorun olmuyordur ama jailbreak yaparken bir uyarı çıkacak ve bu uyarıyı onaylamak gerekecek. Ben tuş kilidi yapılarak denemediğim için böyle bir tavsiyede bulundum.

 

 

 1.  Adım indirdiğiniz program olan Pangu’yu çalıştırın.
  1.1.   Windows kullanıcıları sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırmalı.
Pangu 8.1

Pangu 8.1

 

2. Cihazı, bilgisayara bağlayınız.

 

Pangu - Cihaz bağlandı

Pangu – Cihaz bağlandı

 

Cihazın bağlandığına dair bir mesaj görüntülenecek. iPhone 5S …. gibi telefonun modeli falan çıkmalı ve Start Jailbreak butonu aktif olmalı.

 

3. Start Jailbreak diyoruz ve ikinci adıma geçiyoruz. Bu adımda sizi bilgilendiriyor, yedek alın diyor ve 3. aşamada neler ile karşılaşacağınızı söylüyor. Bunu sizlere ben aktaracağım zaten. Already Did butonuna tıklayın.

4.  Status Bar dolmaya başlayacak. Bu sırada telefona bakınız. Pangu isimli bir uygulama gelecek ekrana. Bu uygulama geldiğinde Pangu’yu açınız. Bir uyarı alacaksınız, saklama alanının dolduğuna dair. “Bitti” yi tıklayınız lütfen. Bu arada bazı anlatımlarda bu uyarının Pangu uygulamasına girmeden çıktığını ve Bitti yi seçmeniz gerektiğini söylüyor. Fakat ben bu uygulamaya girmeden o uyarı ile karşılaşmadım ve ilk denemem de Timeout uyarısı aldım. 2. Denememde pangu uygulamasını açtığımda karşılaştım ve jailbreak işlemi tamamlandı.

 

5. Telefon kapanıp açılacak ve artık telefonunuz jailbreak’li.

 

Cydia uygulaması gelmiş olmalı. İçine girip boşyere uygulama aramayın, çünkü burada uygulamalar yerine tweak vs. var. Gelecek yazı da bazı uygulamaları, temaları veya cihazın özelliklerini değiştiren aplikasyonları deneyeceğiz.

 

Teşekkürler

 

YENİ YAZI: ücretli uygulamaları indirmeyi öğrenmek için tıklayınız

YENİ YAZI: Bedava uygulama içi satın alma

Yazar: Emre AKKAYA

Yorumlar

 1. Hamit Elmas diyor ki:

  8.1.1 Sürümünde işe yaramıyor. START butonu aktifleşmiyor

  1. Emre AKKAYA diyor ki:

   Merhaba,
   Ben denedim efendim, aktifleşti ve JB işlemi başarı ile tamamlandı. Telefonunuzu Restore etmeniz gerekiyor galiba. Restore edip tekrar deneyebilir misiniz?

  2. Emre AKKAYA diyor ki:

   8.1.1 sürümümde pangu,
   8.1.2 sürümünde taiGu kullanmanız,
   8.1.3 sürümünde ise jb çıkmasını beklemeniz gerekiyor.